Żebranie z udziałem zwierząt stanowi naruszenie Ustawy o Ochronie Zwierząt!

Nasz wieczór nie należał do spokojnych… Otrzymaliśmy zgłoszenie, iż na starym mieście w Warszawie człowiek żebrze wykorzystując do tego szczeniaki. Maluchy są w bardzo złej kondycji, większość czasu śpią, a gdy wstają widać że są słabe.

Nasi inspektorzy pojechali na miejsce. Niestety mimo poszukiwań i współpracy ze strażą miejską nie odnaleziono szczeniąt. Prawdopodobnie osoba żebrząca musiała zostać powiadomiona o naszej obecności, gdyż 15 minut wcześniej była widziana w pobliżu. Natomiast podczas poszukiwań natrafiliśmy na osobę żebrząca z dorosłymi psami. Psy przywiązane były do siebie 15 cm sznurkiem, miały na szyi ściśle przywiązane chusty, pozbawione były wody.

Opiekun natychmiast zareagował na nasze zalecenia. Ponieważ w załodze interweniującej był technik weterynarii, pozwoliło to na ocenę stanu zdrowia psów i sprawdzenie dokumentacji weterynaryjnej. Zalecenia zostały spełnione, kondycja zwierząt była dostatecznie dobra, dokumentacja również na pierwszy rzut oka wydawała się w porządku. Dalsza weryfikacja jest w toku. Mężczyzna został pouczony i będzie monitorowany przez straż miejską, której – podobnie jak fundacji Psy Ulicy – bardzo dzięujemy za profesjonalną pomoc i wsparcie. 

Pamiętajcie: żebranie jest czynem zabronionym, a wykorzystywanie do tego celu zwierząt jest dodatkowo poważnym naruszeniem Ustawy o Ochronie Zwierząt. Nigdy nie dawajcie pieniędzy osobie żebrzącej ze zwierzętami. Należy powiadomić straż miejską lub gdy kondycja zwierząt budzi zastrzeżenia zadzwonić na nasz numer interwencyjny. Nie bądźmy obojętni, reagujmy!

Aktualności, Interwencje 7 maja 2016