Cyrk bez zwierząt

W niedzielę 15.09.2013, podczas trwania XIV Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego organizowanego przez Cyrk Zalewski, odbył się protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Celem takich protestów jest uświadomienie społeczeństwu, że występy zwierząt są formą znęcania się nad nimi. W związku z tym, że największą grupą gości cyrku byli rodzice z dziećmi, to przede wszystkim do nich apelowaliśmy, aby od małego uczyli swoje dzieci szacunku do zwierząt. Zwierzęta są wykorzystywane w cyrkach wbrew ich woli. Niestety nie mogą nam tego powiedzieć. Widzimy to jedynie w ich smutnych oczach. To my jesteśmy ich głosem.

Przemów w ich imieniu z nami 28.09.2013 – II edycja pikiety!
https://www.facebook.com/events/593789357340314/

Zapewnienie zwierzętom w cyrku tzw. „godnych warunków” jest zwyczajnie niemożliwe. Nie mają szans na demonstrowanie swoich naturalnych zachowań, czego wynikiem są zachowania stereotypowe (bujanie się, chodzenie z jednej na drugą stronę klatki). Do tego dochodzi długi czas transportu. Są traktowane jak przedmiot służący do zapewnienia rozrywki ludziom.

Żeby dzikie zwierzę nauczyło się zupełnie nienaturalnej dla siebie sztuczki, żeby nauczyć go uległości i posłuszeństwa, trzeba złamać jego ducha. Czym? Batem, hakiem, paralizatorem lub po prostu biciem czy kopaniem. Czy cena, którą muszą zapłacić te zwierzęta, niektóre całe swoje życie będące w niewoli, za kilkanaście minut naszej uciechy? Dręczenie zwierząt to żaden talent. Jest wielu artystów, którzy bez udziału zwierząt potrafią rozbawić do łez. Jeden z najsłynniejszych cyrków na świecie, Cirque du Solei, nie używa w swoich przedstawieniach zwierząt, a mimo to cieszy się niebywałą popularnością.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na stronę kampanii Cyrk Bez Zwierząt : http://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/ . Celem kampanii jest doprowadzenie do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.

Akcje i incjatywy, Aktualności 16 września 2013