Ciąg dalszy interwencji w Falentach

Interwencja w Instytucie Technologniczno – Przyrodniczym w Falentach wciąż trwa. Odebranie 6 cieląt w zagrożeniu życia z Instytutu w Falentach nie zakończyła naszych działań.

W dniu 02/05/2019 wróciliśmy tam aby upewnić się, że na tak ogromnym obszarze nie pominięto innych cierpiących zwierząt. Przed nami swoje kontrole świeżo zakończyła Inspekcja Weterynaryjna z Pruszkowa, nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. Niestety w cielętniku kolejne cielaki wykazywały niepokojące objawy chorobowe. Na miejsce ponownie został wezwany nasz lekarz weterynarii. Jeden cielak klęczał na przednich nogach z tylnymi wyprostowanymi i nie zmieniał swojej pozycji przez co najmniej 30 minut, a kolejny 4 dniowy, nie zakolczykowany cielak miał poważne problemy z oddychaniem. Nasz lekarz weterynarii stwierdził u pierwszego wadę ortopedyczną sprawiająca ból podczas chodzenia, zaś u drugiego zapalenie płuc oraz odwodnienie.

Zwierzęta nie zostały odebrane interwencyjnie, gdyż na miejscu policja potwierdziła z lekarzem weterynarii obsługującym tą hodowlę, iż jakieś leczenie zostało wdrożone tego dnia. Dokumentacji weterynaryjnej nam jednak nie przestawiono.

Po oględzinach terenu ujawniliśmy dwie półotwarte obory w dalszej części Instytutu, w których przetrzymywane są dziesiątki krów w dramatycznych warunkach. Wszystkie były stłoczone i ślizgające się na własnych odchodach. Pracownik wyznał, iż nie można wybrać odchodów gdyż nie ma takiego sprzętu, którym można by tam wjechać. Wg pracownika stoją tak w swoich odchodach od co najmniej dwóch tygodni i co najgorsza nie ma też szans na szybką naprawę zepsutej zwrotnicy w traktorze – bo to kosztuje.

Na nasze żądanie natychmiastowego usunięcia odchodów z tej obory, Dyrektor Instytutu podjął decyzję o wyrzuceniu nas z terenu oraz wezwaniu policji. Ze względu na postawę dyrektora instytutu oraz brak jakichkolwiek uwag ze strony Powiatowego Lekarza weterynarii zakończyliśmy tego dnia czynności, interwencja trwa dalej i dalej wspólnie OTOZ Animals – Inspektorat Warszawa, Animal Rescue Poland i Fundacja Braci Mniejszych będą walczyć o każde zwierzę cierpiące w Instytucie Technologiczno – Przyrodniczym w Falentach, nadzorowanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Niestety zaniedbania okazały się śmiertelne dla 2 najsłabszych cieląt, pomimo wdrożenia intensywnego leczenia i ogromnego wysiłku kilku lekarzy weterynarii. Cztery pozostałe cielaki mają się lepiej i zaczynają dochodzić do zdrowia.

Cielaczek niestety nie przeżył
Cielaczek niestety nie przeżył

Aktualności, Interwencje 5 maja 2019