Letnia kąpiel ? psa – nie zawsze bezpieczna!
Większość czworonogów podczas gorących dni uwielbia schłodzić się w jeziorach, rzekach czy morzu, ale są też takie psiaki, które się wody boją. Podpowiadamy jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać w wodzie na naszych pupili.
SINICE
Gorący okres to czas występowania m. in. sinic, czyli trujących alg w wodach stojących. Można je rozpoznać po niebiesko-zielonych smugach na powierzchni wody oraz stęchłym zapachu wody.
Są one nie tylko toksyczne dla ludzi, ale także dla naszych czworonogów. Należy więc unikać w tym czasie takich miejsc i zabraniać pupilom kąpieli oraz picia z nich. Jak niebezpieczna może okazać się taka kąpiel, przedstawia poniższa lista objawów. Objawy zatrucia sinicami u psów:
– reakcje alergiczne
– skurcze, paraliż, drżenie mięśni
– biegunka (krwista i czarna), wymioty, problemy z układem pokarmowym
– dezorientacja, problemy z oddychaniem, utrata przytomności
– bladość błon śluzowych
– senne zachowanie, osłabienie
MEDUZY
Większość meduz w morzu jest nieszkodliwa, jednak występują meduzy zwane ognistymi, które w kontakcie ze zwierzęciem mogą wywołać reakcje alergiczne lub zaburzenia układu krążenia.
SŁONA WODA
Na skutek nadmiernego spożycia słonej wody może pojawić się problem z trawieniem i odwodnienie. Przewodnienie hipotoniczne może doprowadzić do wymiotów, braku łaknienia, kurczu mięśni, a nawet śpiączki.
PODWODNE PUŁAPKI
Warto też pamiętać, że w wodzie mogą znajdować się kamienie o ostrych krawędziach, pędy roślin lub inne przedmioty stanowiące zagrożenie.
RÓŻNICE TEMPERATUR
Należy uważać na wahania temperatur, które mogą doprowadzić do szoku termicznego u czworonoga.
PRĄDY I WIRY
To zjawisko występujące najczęściej w rzekach, jest tak samo groźne dla ludzi jak i zwierząt.
ŚMIECI
Pozostawione wcześniej przez ludzi, często spotykane śmieci, którymi pupil może się otruć (resztki jedzenia) lub skaleczyć (szkło).