Letnia kąpiel ? psa – nie zawsze bezpieczna!

Większość czworonogów podczas gorących dni uwielbia schłodzić się w jeziorach, rzekach czy morzu, ale są też takie psiaki, które się wody boją. Podpowiadamy jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać w wodzie na naszych pupili.

?? SINICE

Gorący okres to czas występowania m. in. sinic, czyli trujących alg w wodach stojących. Można je rozpoznać po niebiesko-zielonych smugach na powierzchni wody oraz stęchłym zapachu wody.

Są one nie tylko toksyczne dla ludzi, ale także dla naszych czworonogów. Należy więc unikać w tym czasie takich miejsc i zabraniać pupilom kąpieli oraz picia z nich. Jak niebezpieczna może okazać się taka kąpiel, przedstawia poniższa lista objawów. Objawy zatrucia sinicami u psów:

– reakcje alergiczne

– skurcze, paraliż, drżenie mięśni

– biegunka (krwista i czarna), wymioty, problemy z układem pokarmowym

– dezorientacja, problemy z oddychaniem, utrata przytomności

– bladość błon śluzowych

– senne zachowanie, osłabienie

?? MEDUZY

Większość meduz w morzu jest nieszkodliwa, jednak występują meduzy zwane ognistymi, które w kontakcie ze zwierzęciem mogą wywołać reakcje alergiczne lub zaburzenia układu krążenia.

?? SŁONA WODA

Na skutek nadmiernego spożycia słonej wody może pojawić się problem z trawieniem i odwodnienie. Przewodnienie hipotoniczne może doprowadzić do wymiotów, braku łaknienia, kurczu mięśni, a nawet śpiączki.

?? PODWODNE PUŁAPKI

Warto też pamiętać, że w wodzie mogą znajdować się kamienie o ostrych krawędziach, pędy roślin lub inne przedmioty stanowiące zagrożenie.

?? RÓŻNICE TEMPERATUR

Należy uważać na wahania temperatur, które mogą doprowadzić do szoku termicznego u czworonoga.

?? PRĄDY I WIRY

To zjawisko występujące najczęściej w rzekach, jest tak samo groźne dla ludzi jak i zwierząt.

?? ŚMIECI

Pozostawione wcześniej przez ludzi, często spotykane śmieci, którymi pupil może się otruć (resztki jedzenia) lub skaleczyć (szkło).

Aktualności 21 lipca 2023