JEDENASTE: NIE PORZUCAJ! Wakacje to nie powód do porzucenia!

Porzucenie psów w lesie, przywiązywanie do drzewa lub wyrzucanie ich z samochodów to przypadki, które zdarzają się każdego roku. Takie zachowanie to bestialstwo, bezmyślność i okrucieństwo!

Posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkiem zapewnienia mu opieki pod naszą nieobecność. Najlepszym rozwiązaniem byłoby spędzanie urlopu z nim, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Gdzie w takiej sytuacji można zostawić podpieczonego? Możliwości jest kilka: zaufani znajomi, rodzina, hotele dla zwierząt, petsitterzy, których ogłoszenia można znaleźć w internecie.

Przypominamy, że porzucenie zwierzęcia to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. W przypadkach szczególnie drastycznych maksymalna kara może wzrosnąć do 5 lat pozbawienia wolności.

[Podstawa prawna: art. 6 ust. 2 punkt 11, w związku z art. 35 ust. 1a, w związku z ustępem 1 lub 2 ustawy o ochronie zwierząt]

Przypominamy również, że osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Aktualności 29 czerwca 2023